Letenky Brunej

Letenky Brunej
vyngor / Pixabay

Nový cestopisný seriál, který ponese název “Na návštěvě” vás v každém svém dílu pozve do některé zajímavé, či netradiční destinace a pokusí se vám skrze text a obrázky zprostředkovat jakousi virtuální návštěvu. Dnešního dne tedy půjdeme na návštěvu do Bruneje.

Historie v kostce
Brunej, nebo chcete-li Brunejský sultanát je přímořský stát v jihovýchodní Asii na severozápadě ostrova Borneo (Kalimantanu) v Indonéském souostroví, který se skládá ze dvou enkláv oddělených územím Malajska . Brunejský sultanát (Darussalam znamená doslova: Příbytek míru) patří k nejstarším monarchiím, současná dynastie vládne v nepřerušené linii už od roku 1368, kdy na trůn nastoupil první sultán.

V 15. století se zbavila vazalských vztahů k sousední říši Madžapahit a v 16. století ovládla i řadu okolních ostrovů. V roce 1841 část území džungle na severozápadě Bornea sultán svěřil Angličanu Jamesi Brookovi (nazývanému „Bílý rádža“), který tu založil svůj stát, jež dostal jméno Sarawak. Od roku 1888 se Brunejský stát stal protektorátem Velké Británie. Za 2. světové války, v letech 1941-1945 byl okupován Japonskem. Po japonské okupaci za 2. světové války země opět připadla britské koruně.

Od roku 1959 získala částečnou autonomii přijetím konstituční vlády a od roku 1971 se již mohla pochlubit plnou vnitřní autonomii. V čele státu však stál až do roku 1983 britský vysoký komisař. K 1. lednu 1984 byla vyhlášena plná nezávislost sultanátu a Brunejský sultanát se tak stal absolutně nezávislým na britském impériu. Od té doby je veškerá výkonná moc propujčena sultánovi. Asistuje mu několik ústavních rad včetně zákonodárné. Země je velmi řídce zalidněna, přičemž 90% populace žije ve městech na pobřeží a téměř polovina v aglomeraci hlavního města.

Hospodářství
Celá ekonomika stojí na těžbě ropy a zemního plynu. Díky ní patří země k nejbohatším v Asii. Země má podnik na zkapalňování zemního plynu, který se vyváží do Japonska. Těží se vzácné dřevo a kaučuk. Zemědělství produkuje něco málo rýže, banánů, kokosových produktů, pepře, ryb, masa a kůží. Většina potravin se musí dovážet. Komunikace vedou podél pobřeží, pravidelné námořní spojení je udržováno se Singapurem. Kvalitní lékařská péče je bezplatná, pro odlehlá místa existuje služba „leteckého lékaře“, která je taktéž bezplatná všem obyvatelům.

Aktuálně
Momentálně vládnoucím sultánem je Muda Hassanal Bolkiah Mu´izzaddin Waddaulah, který je 29. sultánem dynastie. Sultánovo jmění se odhaduje na hodnotu 40ti miliard amerických dolarů a jeho roční příjem se údajně pohybuje kolem magické hranice miliardy a čtvrt. Peníze pro něj zkrátka nehrají roli. Je nejlepším zákazníkem firem Ferrari, Aston Martin, Bentley a Rolls – Royce a to dokonce tak váženým, že mu staví speciály jen a jen pro něj. A nejde o jen tak nějaké automobily. Jde o absolutní originály, které zpravidla existují maximálně v několika kusech.

Odhaduje se, že v obrovských garážích, kterým by se spíše mělo říkat hangáry je zaparkováno něco kolem 3000 vozů a „vyparkovat“ jedno auto z rohu garáže může trvat klidně hodinu a půl. Do jeho „stájí“ na luxusní vozy ale nemá nikdo nepovolaný přístup a i výrobci jsou vázáni obchodním tajemství, a proto můžeme pouze spekulovat, jaké skvosty má brunejský sultán ve své sbírce. Pár detailů z jeho vozového parku ale přeji cen známe. Takže čím tedy brunejský sultán stoprocentně disponuje?

  • 8x Ferrari F50 ve všech vyráběných barvách
  • Bentley Dominator a Benley Java kombi
  • Aston Martin AM3
  • Různé druhy off-roadů
  • několik desítek sportovních vozů posledních let od firmy BMW, z nichž některé mají dvojité turbo a výkon přes 540 koní.

Závěrem

Jak Brunej, tak Malajsie patří, pokud jde o ekonomiku k nejsilnějším a nejrychleji se rozvíjejícím zemím v Asii. Oba státy mají nevětší zisky z těžby ropy a zemního plynu. Brunej má ale na rozdíl od Malajsie podstatně vyšší domácí produkt na osobu. V roce 1993 to bylo v Bruneji 17 250 USD a v Malajsii oproti tomu pouhých 3800 USD. Z tohoto pohledu je tedy Brunej výrazně bohatší zemí, než Malajsie a i celkový životní standart je z paušálního hlediska nesrovnatelný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *